خانه » خانه » اجتماعی » جدیدترین جوکهای زنانه

جدیدترین جوکهای زنانه

تقریبا همه ی اطرافیانم می دانند که من از هر گونه جوکهای قومیتی روی گردان هستم، جوک گفتن را به مثابه فرافکنی حس سرخوردگی فرد می دانم که برای جبران احساس کمبودهای شخصی اش دست به چنین کاری می زند و این کار نتیجه ای جز احساس خشم و  دشمنی مخاطب جوک ندارد، مخاطبانی  که زبان یا لهجه یا فرهنگ خاص خودشان را دارند، حتی یقین دارم که همین جوکهای ما باعث تفرقه بین مردم ایران شده که حتی قسمتی از ریشه ی جدا طلبی ها بعضی از مناطق را در همین گونه جوکها باید جستجو کرد. و اخیرا کسانی که یک سری جوکهای لری، ترکی، شمالی،کردی، اصفهانی، قزوینی و …در فیس بوک به اشتراک می گذاشتند پس از یکی دو بار یاد آوری از لیست دوستانم پاک کردم.
ولی امروز به مقاله ای برخورد کردم که تاثیر و زمینه های روانشناختی جوک گویی در مورد زنان را بررسی کرده بود، که نکات بسیار با ارزشی را در مورد جوک گویی و تاثیرات آن را بیان کرده بود، جالبتر این که افراد جوکهای را که می شنوند را باور می کنند و بر اساس آن رفتار می کنند.  قسمتهای از این مقاله رادر ادامه آورده ام.

زیگموند فروید معتقد بود که شوخی‌ها اصولاً کارکرد و جنبه‌ای خصمانه دارند و ماهیتی علیه سوژه مورد استهزاء دارند؛ به ویژه شوخی‌های جنسی. این نوع از شوخی‌ها، «دشمن» را کوچک، حقیر، زبون و مسخره جلوه می‌دهند.

در یک تحقیق تازه در دانشگاه وسترن کارولینا که این روزها در نشریات و محافل علمی کانون توجه همگان قرار گرفته است، بار دیگر مشخص شد که جوک‌هایی که درباره زنان رواج می‌یابد، می‌تواند انگاره‌های مردان نسبت به زنان را تحت‌الشعاع قرار دهد و به رفتارهای تبعیض‌آمیز علیه زنان دامن بزند.

«تحقیق ما نشان می‌دهد که عرضه طنز‌های جنسیت‌گرایانه، می‌تواند شرایطی را خلق کند که به مردان – به ویژه مردانی که پیش‌انگاره‌های ضد زن دارند – اجازه می‌دهد باورهای خود را در قالب رفتارهای خود بیان کنند. به این ترتیب پذیرش اجتماعی شوخی‌های ضد زن می‌تواند به مردان چنین بنمایاند که رفتارهای تبعیض‌آمیز جنسی با پذیرش همگانی روبه‌رو است.»

تولید، بازنمایی و پخش چنین انگاره‌های ضد زنی در قالب طنز، جوک و سرگرمی توسط مردان، نوعی مکانیسم روانی ناخودآگاه علیه «هراس از زنانگی» است.

این نظریه در حوزه ارتباطات معتقد است که مردان برای مقابله با شایستگی‌های زنان (و در مواردی برتری‌های ذاتی زنان مثلا در برقراری ارتباط و هوش جنسی و اجتماعی) در جامعه مدرن امروزین که مقررات و قوانین ضد زن منسوخ شده است، به تمسخر زنان و زنانگی می‌پردازند تا هراس روان‌شناختی خود از جنسیت زنانه را در قالب طنز و یا تحقیر زنان در ژانرها (گونه‌ها)ی مختلف سینمایی و تلویزیونی پنهان کنند.

(شاید آشناترین مثال، تمسخر مهارت زنان در رانندگی است که اکثرا کلیپهای طنزی در این زمینه دیده ایم.)

در این تحقیق تازه فورد و دانشجویانش از آزمودنی‌های مرد خواستند تا فرض کنند که در یک مؤسسه فعالیت‌های اجتماعی به کار مشغول هستند. سپس به این آزمودنی‌ها در سه گروه مختلف جوک‌های طنزآمیز ضد زن، متون جنسیت‌گرایانه و سرانجام جوک‌های معمولی عاری از مفاهیم جنسیت‌گرایانه ارائه شد. در نهایت از هر سه گروه خواسته شد تا بگویند چه قدر از بودجه مؤسسه خود را حاضرند به یک سازمان زنان برای پیش‌برد فعالیت‌هایش بپردازند.

فورد می‌گوید که یافته‌ها نشان دادند که مردانی که دارای باورهای تبعیض جنسی بالا بودند، پس از خواندن جوک‌های ضد زن، تمایل کمتری به اختصاص بودجه برای سازمان زنان داشتند و بودجه کمتری نیز برای این امر در نظر می‌گرفتند. اما مردانی که متون ضد زن یا جکو‌های معمولی خوانده بودند چنین واکنشی از خود نشان ندادند.

(اگر به برنامه های صدا و سیمای ایران هم نگاه کنیم همیشه ساکنان استانهای محروم را به سخره می گیرد،مانند سریال دار وندار یا سریال فاصله ها که حتی در خبرگزاری مهر هم به آن اعتراض میشود.)

توماس فورد در این باره می‌گوید: «بی‌اعتبارسازی طنزآمیز سبب القای این احساس می‌شود که دیگران نیز در مورد معیارهای تبعیض جنسی هم‌رأی هستند که ممکن است به رفتارهای تبعیض‌آمیز منجر شوند؛ زیرا شخص تصور می‌کند دیگران نیز در این زمینه با وی موافق هستند.»

«شوخی» و «جوک» به دلیل فضایی که ایجاد می‌کنند، باعث می‌شوند که کلیشه‌ها با راحتی بیشتری خود را در رفتار افراد بروز دهند.

زیرا شوخی پدیده‌ای است که در اجتماع پذیرفته شده است و یکی از معدود قالب‌هایی است که می‌توان در آن حرف‌هایی زد که در اجتماع صورت خوشی ندارند؛ مثلاً حرف‌های نژادپرستانه یا ضد زن. زیرا در شوخی، نه بیان‌کننده‌ی مطلب و نه شنونده‌ی آن، مسئولیتی در مقابل حرف‌هایی که می‌زنند و می‌شنوند، نمی‌پذیرد. زیرا «تنها یک شوخی است» و نه بیشتر.

مشخصاً در فرهنگ ما پدیده‌ی شوخی جایگاه مهمی دارد. زیرا ما فرهنگی داریم که در آن حرف زدن از دیگری و عقیده‌ی خود را در مورد او مستقیم گفتن، بسیار برخورنده می‌تواند باشد. شوخی نقش مهمی در روابط ما بازی می‌کند. در عین این‌که حرفمان را می‌توانیم بزنیم، می‌توانیم به صرف شوخی بودن، آن را انکار کنیم.

در ارتباط با کلیشه‌هایی که از زن وجود دارد به خاطر می‌آورم یک روان‌شناس اجتماعی معمایی را برای اشخاص مطرح کرده بود. من این معما را برای ایرانی‌های زیادی مطرح کردم و نتایجش جالب بود.

این معما از قرار زیر است: پدری با پسرش در جاده تصادفی شدید می‌کند. پدر در جا می‌میرد. پسر را به بیمارستان می‌برند. دکتر جراح همین که پسر را می‌بیند، می‌گوید: «این که پسر من است!»

سؤالی که از فرد می‌کنیم، این است که چگونه چنین چیزی ممکن است؟*

با توجه به آن که یافته‌های روان‌شناسان نشان می‌دهد این شوخی‌ها به گونه‌ای ناخودآگاه، مخاطب را تحت تأثیر قرار داده و باورهای کلیشه‌ای را تقویت می‌کنند، شاید بد نباشد این بار که اس‌ام‌اس یا جوکی درباره زنان (و قومیتها) خواندید، قبل از آن که «Send to All» را کلیک کنید، به یاد بیاورید که این جوک یا شوخی چه زمینه‌های فرهنگی، سیاسی و روان‌شناختی در بر دارد و سپس با خیال آسوده آن را Delete و روانه سطل آشغال کنید!

—————————————————–

*از دوستان در خواست می کنم به این سوال جواب بدهند، بعد از پاسخ شما جواب را خواهم گفت.

پ.ن دختر حاجی تو فیس بوک صفحه ی» جوکهای قومیتی را ممنوع کنیم» را پیشنهاد داده بود که به نظرم صفحه ی جالبی هست.

Advertisements

یک دیدگاه برای ”جدیدترین جوکهای زنانه

  • حتما، من منتظر نظر شما هستم با توجه به اینکه در این زمینه مطالعه داشته اید وبه عنوان کسی که هر روز با این تبعیضها درگیر هستید نظر قابل تاملی خواهد بود
   ( آیکون چرا آدرس وبلاگت رو نمی نویسی؟)
   آیکون خودم واست آدرست رو نوشتم اهمم

  • ولی دختر حاجی خیلی حرف داره ها، اونقدر حرف داره که هر روز که صحبت می کنه تموم نمی شه اومده وبلاگ هم زده که بتونه بیشتر حرف بزنه 🙂

 1. بسیار پست پرباری بود.به خصوص درباره ی زنان.میگن خدا عادله.اگر عادله چرا تو کتابش زن رو ناقص العقل و کشتزار مرد معرفی کرده؟چرا زن رو به عنوان یک پاداش به مرد معرفی کرده؟ازین میشه نتیجه گرفت که یا خدا یه جای کارش میلنگه و خودش خودش رو تو کتابش نقض میکنه و یا اینکه ………خلاصه اینکه مرد و زن جفتشون خوب میدونن که از هم دیگه سر نیستن اما فقط بعضی امیال و نیات باعث میشه که همچین حرف هایی زده بشه.اصلا ما قبل از این که مرد یا زن باشیم انسان هستیم.

  • ممنون از شما، این از اون کامنتهای بود که من رو به آینده ی جامعه ایران امیدوار می کنه چون الان حدودا 45 درصد جامعه ایران را زنان تشکیل میدهند و سرکوب اونها به هر نحوی، ساز وکار یک جامعه رو مخدوش میکنه
   البته من همین نظر رو در مورد قومیت های مختلف دارم

 2. سلام باز هم دارم از شدت خواب میمیرم—-ولی آمدم که چیزی بنویسم
  با اصل ِ مطلب نوشته شده شما ، کاملا موافقم….اما ….یک امّای ِ بزرگ هم دارم :::
  تقریبا ، اغلب پدیده های اجتماعی ، جدای ِ از کارکرد های آشکاری که دارند ، یک سری
  کارکرد های پنهان نیز دارند —( تئوری رابرت مرتن )
  مسئله ای که شما بیان کردید ، مربوط به کارکرد ِ آشکار ِ جوکهای قومی و جنسیتی بود
  اما به نظر من ، این جوکها یک کارکرد پنهان ِ بسیار قوی و البته مثبت از خود به جای
  گذاشته اند و آن این است که بسیاری از این جوکها ، تــــلنگر های فرهنگی بسیار قوی
  برای ، برخی خصوصیات بد ، که البته در همه قو مها و در همه جوامع وجود دارد ، می باشد….
  من که اینا رو در بسیاری از مواقع دارای کارکرد مثبت هم میدانم…
  و صد البته که کارکرد منفی آنها هم ، باید در نظر گرفته شود….
  با اجازه شما بــــــــــــــــرم ، لالا کنم…..

  • ممنون که نظرت رو گفتی ولی مثلا گفتن جوکهای مثل بلوند احمق یا جوکهای که سطح هوشی زنان مو طلایی را کمتر از مردان مو طلائی نشون می ده چه کارکردی می تونه داشته باشه؟

 3. یه سوال دارم
  یعنی اونجا بلوند بودن ، مسخره است؟؟؟اونا که خیلی هاشون بلوند هستند….
  نه دیگه جانم این مسئله ای که شما میگید ،توهین مستقیم و به سخره گرفتن شکل ظاهری یک فرد است
  و هیچ کارکرد مثبتی ندارد….تنها کارکرد آن ، ضایع کردن شخصیت یک انسان است

  • کلمه ی بلوند احمق برای زنان به کار برده می شه و دختران را احمق می دونن در حالی که خود مردان اروپایی هم بلوند هستن
   توی فیلم ها حتما دید که دختران جوان و زیبا با مردها پولدار ازدواج کردند ولی کمی شیرین عقل به نظر می رسند، و حتی تو سوئد تو مدارس پسرها به دختر هامی گن باسیل که اسم یک نوع باکتری هست
   و دخترهای مو مشکی را با هوش می دونند
   البته باید بگم که این یه قانون نیست یعنی در حالی که زنان را احمق می دونند ممکنه از کله سیاهها هم خوششون نیاد

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s